Zapraszamy 11 sierpnia (czwartek) w godz. 17:30 – 19:30, Park przy ulicy Cukrowej w Szczecinie.

W ciągu ostatnich miesięcy wyklarował się wygląd pamiątkowego głazu, jego wielkość, propozycja wykonania napisu i proponowane lokalizacje. Dziękujemy Miejskiemu Konserwatorowi Zabytków Panu Michałowi Dębowskiemu za zwrócenie uwagi na ciekawy głaz odkopany na budowie w północnych dzielnicach Szczecina i kamieniarzowi Panu Tytusowi Wołoszynowi za cenne wskazówki. Głaz ma wielkość i formę odpowiednią do rangi osób, którym będzie poświęcony, a jego płaskie lico idealnie nadaje się na wykonania inskrypcji. 

 

 

Stowarzyszenie Nasze Wycieczki złożyło wniosek o ustanowienie Diabelskiego Głazu koło Pilchowa POMNIKIEM PRZYRODY. 

 

Genialny architekt Jan Blažej Santini-Aichel stworzył w Czechach wiele barokowych perełek. Godnych podziwu i trochę tajemniczych, pełnych symboli i szyfrów. Wycieczkę szlakiem dzieł Santiniego polecamy rozpocząć od Žďáru nad Sázavou w regionie Wysoczyzna. Tutejszy kościół świętego Jana Nepomucena na Zielonej Górze świętuje w tym roku 300 lat od poświęcenia.

 

Žďár nad Sázavou, Zelena_hora, kościół św. Jana Nepomucena. Fot. lukaszemanphoto_shutterstock

W 2022 roku został zrealizowany projekt pod nazwą: "Diabelski Głaz koło Pilchowa - nowa atrakcja w Lasach Miejskich Szczecina - ciekawe miejsce, w którym żyje duch ludowych opowieści". Jego celem było stworzenie nowej atrakcji w Lasach Miejskich Szczecina pod nazwą "Diabelski Głaz koło Pilchowa" poprzez: opracowanie po polsku i niemiecku e-publikacji i umieszczenie jej na ogólnodostępnej stronie, postawienie obok głazu tablicy i ławki, przeprowadzenie trzech wycieczek do głazu oraz promocję w prasie.

 

Lasy Miejskie Szczecina, Diabelski Głaz koło Pilchowa, fot. 14.06.2022., SNW.