3 sporych rozmiarów głazy leżą przy ulicy Wkrzańskiej w Szczecinie. Prawdopodobnie nie było ich tu przed 2017 rokiem. Pojawiły się wraz nowymi drogami i okolicznymi osiedlami i prawdopodobnie znikną pod ziemią wraz z planowaną w tym miejscu budową III etapu Trasy Północ, która ma rozpocząć się 2024 roku. Znikną pod ziemią, bo łatwiej będzie je zakopać, niż podnieść, oczyścić i wywieźć w jakieś fajne miejsce. Szkoda, bo głazów o dużych rozmiarach jest coraz mniej, a ustawione na szlakach turystycznych zawsze stanowią atrakcję. Można by też wykorzystać je do oznaczenia miejsc lub jako drogowskazy, albo po prostu poprosić wykonawcę by nie zakopywał głazów tylko je przestawił. 

 

Pierwszy z 3 głazów (największy, około 180 cm długości) leżących przy ulicy Wkrzańskiej w Szczecinie, fot. 11.02.2024, SNW

Najlepsze miejsce na narty w Czechach? Szpindlerowy Młyn – największy ośrodek narciarski w czeskich Karkonoszach – oferuje idealne warunki śniegowe, ponad 20 kilometrów doskonale przygotowanych tras, niskie ceny karnetów i mnóstwo dodatkowych atrakcji dla całej rodziny.

 

Spindleruv Mlyn, sezon narciarski 2024.

Na wycieczkę do elektrowni Dlouhé Straně w Jesionikach można wybrać się także zimą. Z ośrodka górskiego Kouty nad Desnou do dolnego zbiornika elektrowni kursują autobusy.

 

Dlouhé stráně, Fot. Centrála cestovního ruchu Olomouckého kraje

W 2023 roku otrzymaliśmy zgodę od Prezydenta Miasta Szczecina na postawienie głazu z napisem QUISTORP w Parku Kasprowicza w Szczecinie. Otrzymaliśmy również zgodę od Miejskiego Konserwatora Zabytków, ale bez zgody na tablicę obok głazu, na której powinno być zamieszczone kilka zdań: o rodzinie Quistorpów jako darczyńcach Parku Kasprowicza, informacja o fundatorze postawienia głazu oraz kod QR. Jest wybrana i zaakceptowana lokalizacja głazu. Jest głaz, który czeka na transport, ale trzeba się zastanowić jak powinna docelowo wyglądać forma tego upamiętnienia, aby zadowolić wszystkich. Nie chcemy, by postawienie głazu wzbudzało jakiekolwiek kontrowersje, dlatego przez cały 2023 rok przyglądaliśmy się innym głazom nie tylko w Szczecinie i w najbliższym czasie o nich napiszemy. 

 

Szczecin, Park Kasprowicza, miejsce, w którym zostanie postawiony głaz poświęcony Quistorpom - rodzinie, która podarowała park mieszkańcom Szczecina, fot. 05.11.2023., SNW

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku życzy Stowarzyszenie Nasze Wycieczki