Dojazd do Niepołomic: z Krakowa drogą 79 na Sandomierz lub obwodnicą do Wieliczki i na lewo wg znaków informacyjnych. Pierwsze wzmianki o Niepołomicach znajdziemy w kronikach Jana Długosza i rachunkach dworu królewskiego. Według tych zapisków wiemy, że król Władysław Łokietek nabył osadę w puszczy i nadał jej funkcje służebne dla Wawelu. Z racji położenia z Niepołomic wyruszały wyprawy łowieckie zaopatrujące dwór królewski w dziczyznę.

Image
Wejście do zamku.
 
Współrzędne:
50°02'03.4"N 20°13'04.2"E
50.034290, 20.217823
 
W XIV wieku Kazimierz Wielki wybudował tu zamek. Obsada grodu miała za zadanie kontrolowanie szlaku kupieckiego przebiegającego z Węgier do Krakowa oraz magazynowanie żywności na królewski stół (zachowały się pomieszczenia-lodówki). Zamek w Niepołomicach stał się ulubionym miejscem kolejnych władców Polski. Władysław Jagiełło, po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem, urządził tu parodniową ucztę.

Image
Dziedziniec zamkowy.

Warownia wielokrotnie zmieniała swój wygląd. Dopiero w XVI wieku przybrała ostateczny kształt. Budowla przetrwała potop szwedzki, jednak została doszczętnie splądrowana. Podczas zaboru austriackiego mieściły się tu koszary wojskowe. W czasie II wojny światowej zamek został częściowo wysadzony. Po wojnie mieściło się tu gimnazjum, poczta i izba porodowa.
 
Image
Figurka na dziedzińcu.
 
Od 1991 roku, gdy obiekt stał się własnością Gminy Niepołomice, przystąpiono do kompleksowych prac renowacyjnych. Po wielu remontach i pracach adaptacyjnych siedziba królewska odzyskała swoją dawną świetność. Obecnie zamek otwarty jest dla turystów i gości. Zwiedzanie z przewodnikiem w pełnych godzinach od 10 do 16 kosztuje 5 złotych. W zabytkowych wnętrzach organizowane są kongresy, zjazdy, sympozja i narady. Na przyzamkowym placu urządzane są festyny.

 

Image
Fontanna na rynku.
 
Na parkingu przy wejściu do Puszczy Niepołomickiej działa sezonowa wypożyczalnia rowerów. Utworzono szlaki pieszo-rowerowe oraz ścieżki edukacyjne. Jest to duże udogodnienie dla turystów, którzy nie zawsze mają miejsce na rower a chcieliby zwiedzić puszczę.
 
Około 15 kilometrów (drogami pieszo - rowerowymi) na południowy - zachód znajduje się Kopalnia Soli w Wieliczce.

Komentarze  

0 #2 Tomek 2015-04-09 05:44
Wypożyczalnia wynajem rowerów nietypowych w Niepołomicach - zapraszamy codziennie
http://www.roweryniepolomice.com.pl/
Cytować
0 #1 Gość 2011-06-05 11:04
Zapraszamy do wypożyczalni rowerów znajdującej się w centrum miasta (ok. 100m) a jednocześnie niedaleko Puszczy Niepołomickiej (ok. 350m). Wypożyczalnia przy ul. Mikołaja Kopernika 2 (obok Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego ). Oferujemy też wycieczki rowerowe po Niepołomicach z przewodnikiem
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież