Trójskrzydłowy zamek w Swobnicy już niedługo przestanie robić wrażenie na ludziach. Po prostu się zawali i stanie się ruiną.

Image
zamek w Swobnicy, maj 2009

 

Wiekszość architektów uważa, że póki jest dach można liczyć na remont. W Swobnicy dach jeszcze jest, ale widać już w nim konkretne ubytki. Widoczne otwory w dachu to m.in. skutek "zabawy" małolatów, która polega na rzucaniu cegieł w dach zamku z pobliskiej wieży.

Image
otwory w dachu widoczne z wieży

Od kilkudziesięciu lat wielu ludzi ubolewa nad permanentną dewastacją tego miejsca. Mimo to nikt już nie wierzy, że zamek można uratować. Inaczej jest z wieżą, zbudowaną z mocnej ceglanej konstrukcji. Nie da się zbombardować jej cegłami, ale można wyjmować z niej cegłę po cegle i przyglądać się jak leci w dach zamku. Ale co dalej? Mieszkańcy Swobnicy i okolic będą pokazywać to miejsce i mówić: ta górka nad wyschniętym i zarośniętym jeziorkiem to miejsce gdzie kiedyś było coś fajnego? Czy o to chodzi? Czy na pewno nic nie da się zrobić?

Image
widok z wieży, w oddali jezioro

 

Wszędzie są tabliczki informujące: teren prywatny, zakaz wchodzenia.

 

Image
w zamku

 

Zamek położony jest około 2 kilometry na południe od wsi Swobnica, w malowniczej dolinie rzeczki łączącej pobliskie jeziorka. Dojazd: Jadąc z Baniewic mijamy Swobnicę i w miejscu gdzie droga główna skręca w prawo, na Chojnę, my jedziemy prosto i zaraz po zjechaniu z drogi głównej zobaczymy taki obrazek (foto poniżej)

Image
do zamku w lewo
 
Skręcając w lewo dojedziemy do płotu z tabliczką informacyjną "WEJŚCIE NA TEREN OBIEKTU WZBRONIONE!". Za płotem znajdują się ruiny stajni i zabudowań gospodarczych od których prowadzi brukowana droga na dziedziniec zamku.

 

Image
las pochłania stajnię


W 28.12.1234 roku książę Barnim I darował te tereny zakonowi templariuszy. Po rozwiązaniu zakonu Templariuszy majątek przejęli joannici, którzy rozpoczęli w 1377 roku budowę zamku od postawienia potężnej wieży, wysokich murów obronnych i jednego skrzydła mieszkalnego. Joannici walczyli z niewiernymi i pomagali pielgrzymom udający się do Ziemi Świętej. Pomieszczenia zamku były wielokrotnie przebudowywane. Z siedziby joannitów pozostała tylko wieża i mury obronne, piwnice i fragment fasady. W XVII majątek  kupiła księżna Dorota, druga żona Fryderyka Wilhelma III. Dzięki niej, jej synom i wnukom zamek w Swobnicy przebudowano z dużym rozmachem. Pod koniec XVIII wieku posiadłość w Swobnicy stała się własnością korony pruskiej i okresowo była wydzierżawiana. Po 1945 roku zamek przejęto na biura i mieszkania dla pracowników miejscowego Gospodarstwa Rolnego.

Image
wnętrze zamku, fot. 2009

 

Image
wnętrze zamku, fot. 2009


Następnie wnętrza skrzydła głównego zamieniono na magazyn zboża. Od lat siedemdziesiątych niszczeje, mimo niepodważalnej wartości. Obecnie w rękach prywatnych. Niszczeje bez żadnych konsekwencji.

 

zobacz artykuł: Zamek w Swobnicy > Mienie dużej wartości

Komentarze  

0 #6 ania 2016-03-22 22:30
Marcelino, dziękujemy za informacje, w ciągu najbliższych dwóch tygodni nie dam rady przyjechać, napiszę do gminy, może przyśle aktualizację. Pozdrawiam, Ania
Cytować
0 #5 Marcelina 2016-03-19 07:15
Dzień dobry,
powinniście zaktualizować ten wpis, bo zamek jest juz sukcesywnie remontowany. Wieża została udostępniona dla turystów, na jej szczycie jest taras widokowy. Wyremontowany został juz również dach. Zamek został przejęty przez gminę i juz nie niszczeje.
Zapraszam do Swobnicy raz jeszcze.
Pozdrawiam
Cytować
0 #4 Gość 2010-04-21 21:26
Byłem kilkakrotnie w tym zamku ponieważ mieszkam kilkanaście km dalej i to co się dzieje to tragedia. Z każdą wizytą zamek wygląda gorzej
Cytować
0 #3 Gość 2009-09-07 21:59
a pieniądze co miesiąc są brane
Cytować
0 #2 Gość 2009-05-25 14:49
to smutne co sie dzieje z takimi zabytkami, a los tego ze Swobnicy nie jest odosobniony niestety.
Cytować
0 #1 Gość 2009-05-24 22:08
wnętrza idealne do polskiej wersji filmu Matrix ciąg dalszy
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież