PARK MIEJSKI RÓŻANKA w Szczecinie
Obecnie rośnie tu 99 gatunków róż. Ponadto zachowało się wiele egzotycznych drzew i krzewów posadzonych w czasie zakładania ogrodu (76 gatunków i odmian, w tym 25 rzadko spotykanych). Przeważają drzewa liściaste, między innymi kasztanowiec gładki, korkowiec amurski, kilka odmian jabłoni i wiśni, graby amerykańskie i kolekcja klonów. Rośnie tu również świerk serbski, który w naturalnych warunkach występuje tylko w górach Bośni i Hercegowiny.
Rosarium powstało w 1928 roku dla uczczenia odbywającej się wówczas w Szczecinie wystawy ogrodniczej. Utworzone zostało na zaniedbanym wcześniej terenie, z którego wywieziono mnóstwo śmieci i rozebrano stojące tam altanki. Ścieżki spacerowe wydzielały prostokątne rabaty z różami, gdzie na początku nasadzono 8 000 krzewów różnych odmian róż, a w 1935 roku rosło ich tu 10 tysięcy. W tym samym okresie w południowej części ogrodu ustawiono fontannę zwaną "Ptasią studnią" autorstwa Kurta Scherdtfegera.
Różanka przetrwała wojnę. Do początku lat 70. istniały tam rabaty róż, czynna była kawiarnia "Różana". Pod koniec lat 70 zabrakło pieniędzy na utrzymanie ogrodu. Stopniowo zarastał. Zamknięto kawiarnię "Różaną". Później zniknęły także ławki. Część ścieżek się zatarła. W 1983 r. teren w wieczystą dzierżawę dostała Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska. Jednak pod jej rządami nadal popadał w ruinę. Dopiero we wrześniu 2005 r. teren wrócił do miasta. Kościół zrzekł się go w zamian za nieruchomości po byłym domu dziecka przy ul. Arkońskiej. Koncepcję odbudowy ogrodu opracowało Studio Architektury Krajobrazu M. Haas-Nogal.
W latach 2006-2007 odbudowano ogród w jego historycznym kształcie. Na renowację wydano 2 mln zł. Odtworzono alejki spacerowe, schody, murki, pergole, oświetlenie terenu, system nawadniania i rzeźbę - fontannę "Ptasią studnię", a także plac zabaw dla dzieci.
Park jest czynny w godzinach 8 - 22 między 1 V a 31 X, 9 - 20 między 1 XI a 30 IV (dane z 2007). Wejście bezpłatne.
Zobacz jeszcze:
DZIELNICA WESTEND - obecnie zachodnia część Centrum Szczecina
DZIELNICA NEU WESTEND - obecnie Pogodno - Szczecin
DZIELNICA BRAUNSFELDE - obecnie Pogodno - Szczecin
PARK MIEJSKI - KASPROWICZA - Szczecin
WIEŻA QUISTORPA w Szczecinie
PARK LEŚNY ARKOŃSKI, Szczecin
Komentarze